3 Kalpli - 8 Kollu Uzaylılar (Böl. 1)

Pazartesi, 12 Mart 2018 13:00

Kocaman gözleri, 3 kalbi, 8 kolu, her bir kolunda sayıları 250’ye varan vantuzları ile bozuk para büyüklüğündeki bir delikten geçebilecek kadar esnek; bir labirentte yolunu bulabilecek kadar zeki; diğer canlıları taklit edebilecek kadar tehlikeli olan kafadanbacaklı dostlarımızı ne kadar tanıyoruz?

Aslına bakarsanız, neredeyse hiç. Bilimsel araştırmalara göre ahtapotlar hakkında bildiklerimiz, henüz keşfedemediklerimizin sadece %4’ü olarak kabul ediliyor. Yaratılışlarındaki mucizeler su götürmez bir gerçek. Bu mucizeler, henüz tanık olabildiğimiz kadarıyla bile balık sofralarının vazgeçilmeyen mezesi olmaktan çok daha fazlasını hak ediyor.

Octopus: Taxonomy

Domain: Eukarya
  Kingdom: Animalia
    Plylum: Mollusca
      Class: Cephalopoda
        Family: Octopoda
          Genus: Octopus
           
Species: Octopus vulgaris

Ahtapotlar "Octopodidae" ailesinden gelir. Latincede "okto", "sekiz" anlamındadır. Yani Latince kökenli, İngilizcede ise "octopus" olan bu kelime sekiz ayaklı anlamındadır.

Gerçekten 3 kapleri mi var?

Aslında 3 kompartmanlı kalbe sahipler de diyebiliriz. İki tanesi kanı solungaçlara oradan da 3 numaralı kalbe taşımakla görevliyken, 3 numaralı kalp ise diğer 2 kalpten aldığı kanı bütün vücuda pompalıyor. Hem de mavi kanlarını!

Derin denizlerde hayatta kalabilmek için, kanlarında oksijen taşıyan solunum pigmenti olarak hemosiyanin bulunur. Hemosiyanin yapısında bakır içerir ve oksijenle birleştiğinde mavi renkte görünür. Bu sistem asit-baz değişimlerine karşı çok hassastır. Eğer ortam asidik olursa ahtapotlar yeterince oksijen alamaz. Bu nedenle iklim değişikliğine bağlı olarak okyanusların yavaş yavaş asidik hale gelmesiyle buradaki canlılara ne olacağı hala tartışma konusu.

Özellikle en önemli savunma mekanizması diye adlandırılan mürekkep kesesi de bu kısımda yer alıyor. Ve asıl şaşırtıcı olan şey, 3 numaralı kalbin ahtapot yüzerken durması, ki bu da hızlıca yüzerek kaçmaktan çok kamufle olarak saklanmayı tercih etmelerine sebep oluyor.

Avlanma ve Beslenme

Ahtapotlar ürkek ve çekingen canlılardandır. Genellikle kayalıklarda saklanırlar. Yalnızca avlanmaları gerektiği zaman cesaretli olurlar ve kendi ortamlarında köpek balıklarına bile kafa tutabilirler.

Çeşitli canlıları içeren kompleks beslenme düzenleri vardır. Yengeç, istiridye, bivalvler, küçük balıklar, ıstakoz ve midye gibi canlıları yemeyi çok severler. Avlanma sırasında çevik bir şekilde avlarının üzerine atlarlar, kollarının yardımı ile avlarını kolayca vantuzlarına yapıştırıp kaçmalarına engel olurlar. Kabuklu canlılardan yakaladıkları zaman kabuklarını kırmak için kollarıyla baskı uygularlar. Bu sayede kabuğu kırdıklarında çift yapılı olan çeneleri ve dişli dillerini kullanarak avlarını parçalarlar. Özellikle yengeç karapasları ve bivalv kabuklarının deliğini açarlar. Bu deliğe avının vücuduna paralsing venom (avın hareketini kesen bir zehir çeşidi) enjekte ederler. Bu şekilde saldırgan yengeçleri ve bivalvleri etkisiz hale getirebilirler.

Kamuflaj

Korunma davranışlarından birisi mimikri özellikleri olan ahtapotlar, kromatofor hücreleri ve özelleşmiş kasları sayesinde derilerinin şekillerini, renklerini değiştirerek bulundukları çevreye uyum sağlayabiliyorlar. Daha ilginci ahtapotlar avcıları korkutmak için tehlikeli deniz canlılarını taklit edebiliyorlar. Mesela bazı ahtapotlar deniz yılanı, vatoz, aslanbalığı ya da denizanası taklidi yaparak avcıları korkutabiliyor.

Bu özellik onları çoğu zaman av olmaktan kurtarır ve taklit yetenekleri sayesinde onları bazen koşarken, bazen farklı renklerde görebilirsiniz. Hatta bazen görünmez olabildikleri için göremeyebilirsiniz. Genellikle bir tehlike yakınlaştığında bulundukları kayanın rengini alarak dikkat çekmezler. Bu nedenden dolayı deniz bukalemunları olarak da adlandırılırlar. Kamuflajı o kadar ustalıkla yapılmış ki yırtıcılar yanından fark etmeden geçip gidiyor. Örneğin çizgili bir ahtapotken aniden benekli bir ahtapota dönüşebiliyorlar. Ayrıca renk değiştirme aralıkları da oldukça sık, zira bir bilim adamı bir ahtapotu gözlemlemesi sonucu, 7 saat boyunca 1000’e yakın görüntüsünü değiştirdiğini gözlemlemiştir.

Hareket Kabileyeti, Esneklik ve Kaçış Mekanizması

Kendilerini güvende hissetmediklerinde ahtapotlar, mantolarından geriye doğru suyu ileterek kendilerini ileri itiyorlar. Bu davranış onları saatte 40 kilometre hıza çıkarıyor. Ayrıca görülmeye değer başka bir becerileri de, yumuşak vücutları ve esneklikleri sayesinde en ufak çatlaklardan ve deliklerden rahatlıkla geçebilmeleri. Vücutlarındaki tek sert yeri gagaya benzeyen dişleri olan ahtapotlar boyutları ne kadar olursa olsun bir ahtapot, bozuk para büyüklüğünde bir delikten rahatlıkla geçebiliyor. Bu da çoğu ahtapotun gözlerinden küçük deliklerden geçebildiği anlamına geliyor!

Bu özellikleri zekalarıyla da birleştiğinde pek çok kez yakalanan ahtapotların konuldukları kafesten kaçtıkları, bazen rafta tırmanırken görüldüğü ya da bir masanın üzerine oradan oraya doğru hareket ettikleri görülmüş.

Bunlar yeterince havalı gelmediyse farklı bir yetenekleri de saldırganın görüşünü engelleyerek ahtapotun kaçmasına olanak sağlayan, salgıladığı mürekkep bulutu – bu özellik genelde mürekkep balıklarıyla karıştırılıyor, bazı türleri bu özelliğe sahiptir ve mürekkep balıkları ahtapotların en yakın akrabasıdır. Çoğunlukla mukus ve pigment hücrelerden oluşan bu bulut, saldırganın gözlerini tahriş eden ve koku hissini körleştirerek takip edilmesini daha da zorlaştıran bir çözelti barındırıyor.

Hemen hemen her derinlik ve basınçta yaşayabilen ahtapotlar, huni benzeri kafa yapıları sayesinde hareketlerini kolaylaştırabilmek için kafalarının alt tarafındaki düzenekten hızlı bir şekilde su çekip boşaltabilirler. Bazen bu püskürtmeyi kendilerini tehlikede hissettiklerinde korunmak için de kullanabilirler. Çoğunlukla bu püskürtmeden dolayı damürekkep balığı ile karıştırılmaktadırlar.

Ayrıca deniz altındaki kabuklu canlıların kabuklarını, hatta atılan hindistan cevizi kabuklarını bile toplayıp yaşama alanlarında biriktiriyorlar. Bunun sebebinin de avcılarından korunmak için olduğu düşünülüyor. Bazı ahtapotlar ise korunmak için yanlarında içine girebilecekleri deniz kabukları ya da başka sert cisimler taşıyabiliyor.

Zehra Sarı - Akuatik Veteriner Hekimliği Kulübü

Kaynakça:

gaiadergi.com
bilgiustam.com
khosann.com
ahtapot.gen.tr
onedio.com
cinyus.com
yesilist.com

Yorumlar (1)

  1. Mustafa Aktaş

Güzel olmuş, ellerine sağlık

  Ek Dosyaları
 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın
Dalış Okulları 
Popüler Olanlar 
Eğitmen Sınavları Nasıl Yapılıyor?

Eğitmen Sınavları Nasıl Yapılıyor?

TSSF / CMAS 1 ve 2 ★ Eğitmen Sınavları nasıl yapılıyor? Hangi sınav kaç puan değerinde? Genel puan nasıl hesaplanıyor?

04 Mart 2018'e Hazır mısınız?

04 Mart 2018'e Hazır mısınız?

TSSF 1-2 Yıldız Eğitmen Sınavı'nın teorik bölümünün İstanbul, İzmir ve Ankara'da 04 Mart 2018'de yapılacağını açıkladı. Sen hazır mısın?

Kaçırılmaması Gerekenler 
Tombul Hayvan: Foça

Tombul Hayvan: Foça

Foça, deniz köpeği, ayı balığı olarak da bilinen bu sevimli ve sakin mizaçlı hayvanların isimleri de kendileri kadar sevimli.

Düğün Albümünüzü Islatın

Düğün Albümünüzü Islatın

Düğün albümünüzü ıslatmanın vakti gelmedi mi? Klasikleşmiş düğün fotoğraflarından sıkılmadınız mı? İşte albümünüzü canlandırmanın en ıslak örneklerinden biri.

Gözden Kaçanlar 
Okyanus Asitlenmesi Mercan Resiflerinin Gelişimini Engelliyor

Okyanus Asitlenmesi Mercan Resiflerinin Ge...

Bilim adamları karbon emisyonlarının yarattığı okyanus asitlenmesinin mercan resiflerinin gelişimini durdurduğunu deneyle kanıtladı.

Sanayi Dalgıcı Olan Öğrenciler İşsiz Kalmıyor

Sanayi Dalgıcı Olan Öğrenciler İşsiz Kalmı...

inop Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Sualtı Teknolojileri Programı öğrencileri, mezun olduktan sonra iş bulma kaygısı yaşamadan mesleklerine başlayabiliyor.

logo@2x.png

Türkiye Dalış Rehberi olma yolunda hızla ilerleyen DivingLove.com Türkiye'de dalış sporunu tanıtmak ve geliştirmek için çalışmaktadır.

©2018 Tüm hakları gizlidir.
DivingLove.com

DivingLove.com