Hava Hesapları Çok Daha Yetenekli

Hava Hesapları Çok Daha Yetenekli

Hava hesapları sil baştan yenilendi. Artık çok daha fazla sonucu, en detaylı şekilde görebileceksiniz.

Dalış öncesi hava hesabının yapılması ile dalış süresi ve derinliğinin gerek dekompresyon açısından, gerekse de hava tüketimi açısından güvenli sınırlar içinde olup olmadığı görülecektir.  Böylelikle dalgıçlar sahip oldukları havanın hangi sınırlarda bir dalışa uygun olduğunu belirleyecektir.

TSSF / CMAS 2 Yıldız Eğitimi'nde planladığımız dalış için ihtiyacımız olan havayı nasıl hesaplayacağımızı öğrendik.
Gerek TSSF / CMAS 1 Yıldız Dalgıç Eğitimi'nde gerekse ilerileyen seviyelerde DECO 2000 tablosunu nasıl kullanacağımızı, dalışımızdan sonra kaç saat uçağa binmememiz gerektiğini nasıl bulacağımızı öğrendik.

Fakat her dalış öncesinde ve sonrasında bu hesaplamarı yapmamız için yeterli vaktimiz, bizim için hesaplayacak bir dalış bilgisayarımız olmayabilir.

Bu ihtimalleri göz önünde bulundurarak sizin için tüm bunları hesaplayabileceğiniz bir bölüm açtık.

hava hesaplari

Bu bağlantıda bulunan ilgili alanlara planladığınız dalışın Maksimum Derinlik ve Dip Süresi değerlerini girerek, kullanacağınız hava miktarını bar ve litre cinsinden görebilirsiniz. Rezerv hava miktarını da ekleyerek tüpünüzde bulunması gereken minimum havayı yine bar ve litre cinsinden görebilirsiniz. Dalış sonrası DECO 2000 tablosuna göre dalışınıza ait grup harfini ve buna bağlı olarak uçağa binmemeniz gereken minimum süreyi de görebilirsiniz.

Ayrıca dalış profilini ve dalışın aşamalarını, her aşamada harcanan süreyi ve hava miktarını görebileceğiniz gibi klasik hesaplamada oluşturduğumuz aşamaları tek tek görebilir ve inceleyebilirsiniz. 

Tabi tüm bu hesaplamalar 12 litre dalış tüpü üzerinden yapılmaktır.

İsteğe bağlı sabit değerleri değiştirerek hesaplamanızı kişiselleştirebilirsiniz. Örneğin Dakikada Solunan Hava, Güvenlik Durağı Derinliği ve Süresi...

Sportif olmayan dalışların hesaplanmadığını belirtmeden geçmeyelim.

Sizden isteğimiz, hesaplamalarda yazılım veya tasarım anlamında farkettiğiniz hataları ve eklenmesini istediğiniz özellikleri bize bildirmeniz.

Dalışla kalmanız dileği ile...

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın