Eğitmen Sınavları Nasıl Yapılıyor?

Salı, 24 Ekim 2017 22:40

TSSF / CMAS 1 ve 2 ★ Eğitmen Sınavları nasıl yapılıyor? Hangi sınav kaç puan değerinde? Genel puan nasıl hesaplanıyor?

TSSF / CMAS 1 ve 2 ★ Dalış Eğitmeni sınavları genelde aynı gün ve aynı düzen içerisinde yapılmaktadır. Konular, harç vb. konularda ufak farklılıklar olmaktadır. 2 ★ Eğitmen adayı arkadaşlarımız daha önce bu sınava en az bir kere katıldığını ve 1 ★ Eğitmen adayı arkadaşlarımıza göre daha tecrübeli olduğunu düşünerek bu yazımızı TSSF / CMAS 1 ★ Dalış Eğitmeni adayı arkadaşlarımız için yazdık diyebiliriz.

Sınav iki gün sürmektedir.

Cumartesi (1.Gün)

İlk gün sınav yerinde genelde 08:30 civarında bulunmanız istenir.
Sınav yerine varınca eşyalarınız (dalış çantası vs.) müsait bir yere bırakılır. Hemen akabinde panodan çekilecek kura torbasında bulunan Ders Konuları ve Brifing Konuları, havuz ve denizde yapmanız istenen beceriler görülebilir. Kayıt için oluşturulan masaya gidilir. Kayıt masasında daha önce fotokopilerini gönderdiğiniz belgelerin asılları (kimlik, dalış kayıt defteri, diploma, dalış bröveleri) kontrol edilir ve size bir yaka numarası verilir.

Yaka Numarası genelde sınav katılım listesinde bulunan alfabetik düzene göre önceden hazırlanarak sınav günü size verilir ve tüm sınavlar boyunca (dalışlar dahil) boynunuzda olması istenir.

Gerekli kontroller yapıldıktan sonra kura çekmeniz istenmektedir. İki farkı torbadan kura çekimi yapılır. Birisi Ders Konusu birisi Brifing Konusudur. Çektiğiniz sonuç isminizin karşısına kaydedilir. Kura çekiminden sonra kayıt işlemi biter ve teori sınavı için tüm kayıtların tamamlanması beklenir.

Tavsiye: Kayıt işlemini hemen yaparsanız kayıtlar bitene kadar 30-40 dk. civarında bir vaktiniz kalmaktadır. Bu süre, çektiğiniz kurada bulunan konulara göz atmak için yeterlidir.

1. Yazılı Sınav

Geçer Not: 70
Genel Ortalamaya Etki: %20

Kayıtlar bitince teori sınavı için herkes gösterilen yerlere oturur. Teori sınavı 50 adet çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır. Süre 60 dakikadır. Başarılı sayılmak için en az 70 puan almak gerekmektedir. Bu sınavın bir örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

Dikkat: Yazılı sınavda başarılı olamayan adaylar, diğer sınavlara katılamamaktadır. Ve pratik sınav için yatırılan ücret iade edilmektedir.

Teori sınavı için içerisinde iki adet kurşun kalem, kalem açacağı ve silginin bulunduğu bir kalemlik adaylara dağıtılmaktadır. Hesap makinesini kendiniz götürmelisiniz. Sınav başladıktan sonra adayların cevap kağıtlarında bulunan isim bölümleri yapıştırılmak sureti ile gizlenmektedir.

Sınav tamamlandıktan yaklaşık 15 dakika sonra doğru şıkların işaretli olduğu soru kağıtları panoya asılmaktadır.

Yaklaşık 30 dakika sonra sınav komitesi herkesi toplayıp başarız bulunan kağıtların mühürlerini sökerek tek tek isimleri okumaktadır. Başarısız olanlardan itiraz etmek isteyenler sonuçlar açıklandıktan sonraki ilk 15 dakika sözlü sonraki 45 dakika yazılı olmak üzere itiraz edebilirler. İtiraz bedeli ortalama 350₺ civarındadır ve haklı bulunanların ücreti iade edilir. Sınav sonuçları puan olarak açıklanmamaktadır. Sadece başarılı olup olmadığınız size bildirilmektedir.

Tavsiye: Yazılı sınavda başarılı olursanız itiraz süresi bitene kadar anlatacağınız konulara çalışın.

İtiraz süreleri bittikten Rehber Dalıcı Sınavı başlamaktadır. Hem Rehber Dalıcı Sınavı'na hem de 1 ★ Eğitmen sınavına katılan adaylar rehber sınavına giriyorken Rehber Sınavına katılmayan Eğitmen adayları havuz becerileri veya ders anlatımı için hazırlanmaktadır. Genelde katılımcıların ,numaralarına göre, ilk yarısı havuz becerileri için diğer yarısı ders anlatımı için gerekli yerlere gönderilmektedir.

Dikkat: Rehber sınavına da katılan Eğitmen adaylarının acele etmesine gerek yok. Sizin sınavda olduğunuzu biliyor ve dikkate alıyorlar.

2. Havuz Becerileri

Geçer Not: 60
Genel Ortalamaya Etki: %20

Havuz becerisi için kendi ekipmanımıza sahip olmamız gerekiyor. Sadece Tüp ve Ağırlık desteği TSSF tarafından verilmektedir. Genelde numara sırasına göre eş olunup havuz içerisinde hazır bulunan eğitmenlerin yanına iniyoruz. Önce eğitmenlere yaka numaramızı gösteriyoruz. Daha sonra önceden panoda ilan edilmiş 2 adet beceriyi yapıyoruz ve çıkıyoruz. Becerileri yapmadan önce pandomim gibi anlatmamız istenmiyor. Sadece becerinin özel işareti gösterilip yapmamız yeterli geliyor. Havuza girmeden önce sınav komitesi bu konuda bilgi veriyor. Eğitmenler becerileri yapmıyor, sadece bizim yapmamızı istiyorlar. Dalış eşimizle aynı anda yapıyoruz becerileri. Becerileri yaparken işaretleriniz net ve anlaşırlır olmalıdır. Acele etmeyin. Toplam 5 ila 7 dakika arası sürüyor.
Havuzdan çıktığımız zaman üzerimizi çıkarıp mayo ile havuzda serbest stil yüzmemiz isteniyor.
Havuz içi beceri eğitiminden sonra vakit geldi ise yemek yenebilir yahut Ders Anlatımı için sınıfa geçilebilir.

Not: Öğle yemekleri federasyon tarafından verilmektedir.

3. Ders Anlatımı

Geçer Not: 60
Genel Ortalamaya Etki: %20

Ders anlatımı için sınıfa gittiğinizde ihtiyacınız olan tek şey ders anlatırken kullanacağınız meteryal..
Tahta, tahta kalemi, silgi, bilgisayar hatta slaytı değiştirebileceğiniz uzaktan kontrol cihazı mevcut. 2 adet eğitmen ve ders anlatacak diğer adaylar sınıfta bulunuyor. Burada belirli bir sıra mevcut değil, hazır olan kalkıyor slaytını ayarlayıp anlatmaya başlıyor. Ders anlatmaya başlamadan önce yaka numaramızı gösteriyoruz. Ders anlatımı için tanınan süre 10 dakikadır. Anlatımı sizi sınayan eğitmenlere değil, sınıfta bulunan diğer adayları öğrencileriniz olarak görün ve yapın. Eğitmenler süre tutuyor ve son iki dakika kala sizi bilgilendiriyor. Bu bilgiyi aldığınız zaman cümlenizi tamamlayıp genel tekrara geçmeniz gerekiyor. Sınav salonunda isteğe bağlı anlatacak yahut anlatmış herkes bulunabiliyor. Bir aday ders anlatıyorken sınıfa giriş ve çıkış yapmak yasak! Bunun anlatan için önemli olduğunu unutmayalım ve bu sürelerde sınıfa giriş çıkış yapmamaya özen gösterelim.

Tavsiye: Mümkün olduğunca ilk anlatanlardan olun, diğer adayları dinlemek bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. Beklemek ise heyecan düzeyini arttırıyor.

4. CPR

Geçer Not: 60
Genel Ortalamaya Etki: %10*
*CPR ve Kurtarma bir aynı not içerisinde değerlendirilmektedir. CPR'dan alınan notun %45'i, Kurtarma'dan alınan notun %55'i bu notu oluşturmaktadır.

CPR için manken hazır halde bekliyor. Eldiven ve maske eğitmenler tarafından veriliyor. CRP uygulanırken diğer adayların orada bulunmaması isteniyor. Sadece değerlendirecek eğitmenler ve aday...
CPR için her hangi bir süre yok siz başlıyorsunuz ve eğitmenlerin ''Yeterli, teşekkürler'' demelerine kadar devam ediyorsunuz. Burada görevli eğitmene "... telefonu kapatma, anlaşıldı mı?" dedikten sonra karşı tarafın "anlaşıldı" demesini beklemeyin, demeyebiliyorlar ve buna kendinizi hazır tutun, konsantrasyonunuzu bozmayın. Acele etmeyin, olay anı gibi değil, öğrenciye anlatıyor gibi de değil bu ikisinin tam arası bir hızda tane tane söyleyerek göstere göstere yapmaya özen gösterin.

Hatırlatma: Bu uygulama sayesinde belki en yakınınızın veya hiç tanımadığınız birinin hayatını kurtarabilirsiniz. Sınav için değil bir gün bir hayat kurtarabilmek için bunu iyi öğrenin!

5. Beceri Brifingi

Geçer Not: 60
Genel Ortalamaya Etki: %10

Beceri brifingi için sabah seçilen konuyla ilgili gerekli ekipmanları yanımıza alıyoruz ve sıraya geçiyoruz. Brifing anlatımı hem herkese açık bölgelerde hem de boş bir sınıfta yapılabilmektedir. Boş bir sınıfta yapılan brifing anlatımlarına genelde diğer adayların katılımına izin verilmiyor. Eşli beceriler için yanınıza asistanlık yapacak farklı bir adayı çağırabilirsiniz. Burada anlatım için ayrılan süre önceden belirlense de ders anlatımında olduğu gibi son dakilarda herhangi bir uyarı verilmiyor. O yüzden resim kafanızda net olmalı ve süreyi kendiniz ayarlamalısınız.

Brifing ile berebar ilk günkü program bitmiş oluyor. Siz ilk günkü tüm aşamaları tamamladıktan sonra bitirmeyenlerin sınavlarını beklemek zorunda değilsiniz. Beklemenizde de sakınca yok.

Dikkat: Ders anlatımı, CPR, Beceri Brifingi sınavlarının sırası değişebilmektedir.

Pazar (2. Gün)

Cumartesi günü pazar gününün başlama saatini görevli eğitmenlerden öğrenebilirsiniz. Genelde başlama saati saat 08:00 civarındadır. Pazar günkü program ilk güne göre daha kısa olmaktadır.

6. Deniz Becerileri

Geçer Not: 60
Genel Ortalamaya Etki: %20

İlk gün panoda ilan edilmiş becerilerin denizde uygulanması için herkes hazırlanır. Genelde 2 adet şamandıra bulunur ve her şamandıranın dibinde 2 adet eğitmen beklemektedir. Şamandıraların birisi 1 ★ Eğitmenler için ayrılmıştır. Numara sırasına göre eşler şamandıraya doğru yüzer ve aşağı iner. Eğitmenlerin karşısına geçildiğinde önce yaka kartlarındaki numaralar eğitmenlere gösterilir. Daha sonra eşlerden biri eğitmen, diğeri asistan olacak şekilde beceri anlatımına başlanır. Burada eğitmen olan aday beceriyi gösterdikten sonra eğitmenlerden bu beceriyi yapmasını ister. Eğitmenler genelde becerinin bir bölümünde bir hata yapmaktadır ve bu hatayı bulup düzeltmek aday için çok önemlidir.

Dikkat: Deniz becerilerini yaparken karşınızda 3 ★ Eğitmenlerin olduğunu unutun! Karşınızda daha yeni bröve alacak dalgıç adayları olduğunu düşünün ve her an her türlü hatayı yapabileceklerini unutmayın.
Eşli becerilerde beceriyi karşılıklı yapmak çok önemlidir. Tek taraflı yaparsanız yarım puan alırsınız.

Beceriler sırasında eğitmenler ile aranızda bulunan mesafe bir kol boyunu geçmemelidir. İşaretleriniz hiç olmadığı kadar net ve abartılı olmalıdır. Eğitmenin gösterdiğiniz beceriyi doğru bir şekilde yapması ile tebrik edilir ve deniz içi beceri eğitimi tamamlanır.

7. Kurtarma

Geçer Not: 60
Genel Ortalamaya Etki: %10*
*CPR ve Kurtarma bir aynı not içerisinde değerlendirilmektedir. CPR'dan alınan notun %45'i, Kurtarma'dan alınan notun %55'i bu notu oluşturmaktadır.

Her iki adayın da deniz içi becerileri tamamlaması ile birlikte eğitmenlerin gösterdiği adaylardan birisi baygın dalgıç olur diğeri ise kurtarma işlemine başlar. Kurtarma işlemi için hangi yöntemi kullanacağınız size bağlıdır. Ama genelde tercih edilen yöntem Önden Baygın Dalgıç Çıkarma'dır. İlk aday baygın olan diğer adayı yüzeye ulaştırdıktan sonra tekrar eğitmenlerin yanına inilir ve roller değişir. Her iki aday da bu işlemleri yaptıktan sonra satıhta bekleyen diğer eğitmenlerin gözetiminde su üstü kurtarma işlemine geçilir. Su üstü kurtarma işleminde yapılacak olan uygulamayı sesli belirtirken aynı zamanda uygulamak gerekmektedir. Ağırlıkların atılması ve donanımın sökülmesi işlemlerini sadece sesli yapmak yeterli görülüyor. Diğer uygulamaları sesli söyledikten sonra pratikte de göstermek gerekmektedir.

Dikkat: Yardım çağrısından önce solunumu kontrol ederek iki nefes yermeyi unutmayın.

Her iki aday da uygulamayı tamamladıktan sonra geriye sadece doğrusal navigasyon kalıyor. Doğrusal navigasyon tek tek yapılıyor. Hava muhalefeti yoksa belirlenen istikamete 4 dakika boyunca 4 metre derinlikten gidiliyor. Ve aynı istikametten geri dönülüyor. Giriş yapılan nokta ile çıkış yapılan nokta arasında 2 metreden fazla fark olmaması gerekmektedir. Şamandıranızı ve bağlama halatınızı götürmeyi unutmayın.

Dikkat: Başlamadan önce akıntıya dikkat etmek gerekiyor. Akıntının durumuna göre 10 ila 20° arası fark vermek önemli.

Tüm bu aşamları geçtikten sonra sınavınız bitti demektir. Diğer adayları beklemeden ayrılabilirsiniz. O gün herhangi bir sonuç öğrenmek mümkün değil. O yüzden eğitmenleri bu tip konularla meşgul ederek sınavın aksamasına sebep olmayın!

TSSF/CMAS 1 ★ Dalış Eğitmeni olabilmek için bu aşamaların tamamında başarılı olmak şart! Herhangi bir aşamada başarısız olmanız durumunda genel not ortalamanız ne olursa olsun başarısız sayılacağınızı asla unutmayın. Tüm aşamaları başarı ile geçmek de eğitmen olmak için yeterli değil. Tüm aşamaların ortalaması 70 puan ve üzeri olması gerekmektedir.

Eğitmenlik ciddi bir iştir. Dalış tüm kurallara uyulduğu mühletçe güvenli bir spor dalıdır. Siz eğitmen olduktan sonra insanların size ve bilgilerinize güvenerek hayatlarında hiç bulunmadıkları bir ortama sizin direktifleriniz ile gireceğini unutmayın.

Önceliğinizin 'KALİTE' olması dileği ile...

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın
Dalış Okulları 
Popüler Olanlar 
Eğitmen Sınavları Nasıl Yapılıyor?

Eğitmen Sınavları Nasıl Yapılıyor?

TSSF / CMAS 1 ve 2 ★ Eğitmen Sınavları nasıl yapılıyor? Hangi sınav kaç puan değerinde? Genel puan nasıl hesaplanıyor?

04 Mart 2018'e Hazır mısınız?

04 Mart 2018'e Hazır mısınız?

TSSF 1-2 Yıldız Eğitmen Sınavı'nın teorik bölümünün İstanbul, İzmir ve Ankara'da 04 Mart 2018'de yapılacağını açıkladı. Sen hazır mısın?

Kaçırılmaması Gerekenler 
Tombul Hayvan: Foça

Tombul Hayvan: Foça

Foça, deniz köpeği, ayı balığı olarak da bilinen bu sevimli ve sakin mizaçlı hayvanların isimleri de kendileri kadar sevimli.

Düğün Albümünüzü Islatın

Düğün Albümünüzü Islatın

Düğün albümünüzü ıslatmanın vakti gelmedi mi? Klasikleşmiş düğün fotoğraflarından sıkılmadınız mı? İşte albümünüzü canlandırmanın en ıslak örneklerinden biri.

Gözden Kaçanlar 
Okyanus Asitlenmesi Mercan Resiflerinin Gelişimini Engelliyor

Okyanus Asitlenmesi Mercan Resiflerinin Ge...

Bilim adamları karbon emisyonlarının yarattığı okyanus asitlenmesinin mercan resiflerinin gelişimini durdurduğunu deneyle kanıtladı.

Sanayi Dalgıcı Olan Öğrenciler İşsiz Kalmıyor

Sanayi Dalgıcı Olan Öğrenciler İşsiz Kalmı...

inop Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Sualtı Teknolojileri Programı öğrencileri, mezun olduktan sonra iş bulma kaygısı yaşamadan mesleklerine başlayabiliyor.

logo@2x.png

Türkiye Dalış Rehberi olma yolunda hızla ilerleyen DivingLove.com Türkiye'de dalış sporunu tanıtmak ve geliştirmek için çalışmaktadır.

©2018 Tüm hakları gizlidir.
DivingLove.com

DivingLove.com