2. Sualtı Kültür Mirasının Korunması Eğitimi Tamamlandı

2. Sualtı Kültür Mirasının Korunması Eğitimi Tamamlandı

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu'nun çeşitli kurum ve kuruluşlar ile ortak düzenlediği II. Sualtı Kültür Mirasının Korunması Eğitmen Eğitimi Çalıştay Programı başarılı bir şekilde tamamlandı ve hak eden eğitmenlere sertifikaları verildi.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu'nun Türkiye Turizm Bakanlığı, Akdeniz Üniversitesi Sualtı Araştırma Merkezi, Selçuk Üniversitesi Sualtı Araştırma Merkezi, UNESCO, ICOMOS ve Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı ile beraber düzenlediği II. Sualtı Kültür Mirasının Korunması Eğitmen Eğitimi Çalıştay Programı 02-03 Mart 2019 tarihinde Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği İstanbul Şubesi'nin Burhan Felek Tesislerinde bulunan Konferans Salonunda yapıldı.

Konusunda uzman bir çok akademisyenin çeşitli konularda bilgilendirme yaptığı çalıştaya katılımın fazla olduğu gözden kaçmadı.

Sualtı kültürel mirasımızı korumanın yollarının detaylı olarak antıldığı program sonunda yapılan sınav ile başarılı olan eğitmenlere sertifikaları takdim edildi.

Program dahilinde konuşma yapan TSSF Asbaşkanı Prof. Dr. Şamil Aktaş, bu eğitimin kısa süre içerisinde tüm eğitmenlere verileceği akabinde 2 Yıldız Dalgıç Eğitimi verebilmek için bu eğitimin alınmış olması şartı bulunacağını belirtti. Öyle görünüyor ki kısa bir süre sonra 2 Yıldız Dalgıç Eğitimlerimiz daha kaliteli bir hal alacak.

Ayrıca bu çalışma ile Dünya Sualtı Konfederasyonu'na (CMAS) örnek olunduğunu ve kısa bir süre sonra bir çok ülkenin bu programı benimseyeceğini belirten Aktaş, bu duyarlılığın tabanlara yayılmasında dalış eğitmenlerinin ne kadar önemli bir rol alacağından da bahsetti.

Programın ve kitabın hazırlanmasında büyük bir emeği olan UNESCO UniTwin Sualtı Arkeolojisi Ağı Kurucusu Yrd. Doç. Dr. Hakan Öniz sualtında bulunan bir arkeolojik varlığın küçücük bir parça bile olsa arkeoloji bilimi ve ülkemiz turizmi için ne kadar önemli olduğunu vurgularken, biz dalgıçların böyle bir keşif yaptığımızda nelere dikkat etmemiz gerektiğinden bahsetti. Böyle bir keşfin gerekli birimlere bildirilmesi ile çok nadir durumlar dışında o alanın dalışa yasak bölge ilan edilmeyeceğinin altını defalarca çizdi.

Konuşması esnasında Kekova'nın kısa bir süre sonra kurulacak konsorsiyum ile kontrollü dalış turizmine açılacağının müjdesini veren Öniz bu çalışmada Sualtı Fotoğrafçısı ve Sualtı Görüntü Yönetmeni Tahsin Ceylan ile Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nun büyük bir rol oynadığını anlatarak, teşekkür etti.

Her iki çalıştayın kontenjanlarının 2-3 saat içerisinde dolduğunu ve programın tamamen ücretsiz olduğunu belirtelim.

Konu ile alakalı daha fazla bilgiye TSSF tarafından kurulan https://underwaterculturalheritage.net/ adresinden ulaşabilirsiniz.

tssf sualtı kültür mirasının korunması

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın