Üye Girişi yapın Özel Tasarımlı tişört kazanma şansını kaçırmayın!

Sualtı Canlılarına Yaklaşmak

Sualtı Canlılarına Yaklaşmak

Bugün dalış ve çekim yaparken canlılara nasıl yaklaşmalıyız ile ilgili bazı bilgi ve düşüncelerimi sizlere aktarmaya çalışacağım. Her zaman söylediğim gibi, biz dalgıçlar sualtında misafiriz ve misafir gibi davranmamız gerektiğini unutmamalıyız.

Dalış Öncesi Yapılması Gerekenler

Dalış Öncesi Yapılması Gerekenler

Öncelikle, seyahat edeceğiniz bölgeye göre, ister arabayla gidin ister uçakla, dalış öncesi çok iyi dinlenin. Tabiki arabayla seyahat daha yorucu olacağından daha dikkatli ve özenli olmakta yarar var.

Türkiye ve Sualtı Canlılığı

Türkiye ve Sualtı Canlılığı

Türkiye üç tarafı, dört adet denizle çevrili bir ülkedir. Denizlerimize şöyle bir baktığımızda, hepsinin birbirinden farklı sualtı yaşamı olduğunu görmekteyiz. Bu zenginliği, geçmiş yıllardan bugüne doğru takip ettiğimizde maalesef azaldığını görmekteyiz.

Herkes Dalış Yapabilir mi?

Herkes Dalış Yapabilir mi?

Dalış ile bağlantılı veya bu işe yeni başlayacak arkadaşların bazılarının kendi kendilerine sık sordukları “Herkes Dalış Yapabilir mi?” sorusuna hep birlikte cevap arayalım.

Ya Fok Yavrusu Bulursanız!

Ya Fok Yavrusu Bulursanız!

Her yıl yaban hayatı rehabilitasyon merkezleri birçok sağlıklı, terkedildiğine inanılan fok yavrularına bakıyorlar. Bir fok yavrusu bulursak ne yapmamız gerektiğini öğrenelim.

Neden Dalarız?

Neden Dalarız?

Dalış yapmayan, yada dalış yapmaya özenen insanlarla; zaman zaman bana garip bakan gözlerle "Neden dalış yapıyorsun?", "Ne anlıyorsun dalmaktan?" diye soran insanlara  benim adıma dalışın ne olduğunu anlatmaya çalışacağım.

Muraena Helena

Muraena Helena

Müren (Moray Eel) büyük yılan balıkları grubunda yer alır ve Akdeniz'de çok yaygındır. Mürenin derisi pürüzsüz ve pulsuzdur . Kemikli bir balıktır. Bazı tropikal türleri farklı renk desenlerine sahipler ve bazen dalgıçlar yanlışlıkla bu balıkların yılan olduğunu düşünürler.

Yunuslar

Yunuslar

Yunusgiller (Delphinidae) familyası, balinalar (Cetacea) takımı içindeki en kalabalık familyadır üyeleri yaklaşık 10 milyon yıl önce, Miyosen devrinde ortaya çıkmıştır.

İlginç Hayvanlar

İlginç Hayvanlar

Bu hayvanları görebilmek için dalgıç olmak gerekiyor. İşte sadece dalgıçların görebileceği 5 inanılmaz okyanus canlısı;

Kaplumbağa (Böl. 2)

Kaplumbağa (Böl. 2)

Deniz Kaplumbağalarının Morfolojisi

Kapumbağalarda deriye direnç veren dermal kemikler(osteoderm) bulunur ve bunlar bir ekoiskelet(kabuk) oluşturur.Deniz kaplumbağalarında vücut bu ekoiskelet içindedir. Yalnızca baş, boyun, kuyruk ve bacaklar dışarıda olup, serbest haldedir.

Denizatları

Denizatları

Başları ile ata, kuyrukları ile yılana, yüzgeçleri ile balığa ve gözleri ile bukalemuna benzeyen denizatları denizlerdeki en ilginç hayvanlardan biridir. Gözlerinin birbirinden bağımsız bir şekilde hareket edebilmesi (dönebilmesi), denizatlarının eşsiz doğal özelliklerindendir.

Deniz Tavşanları

Deniz Tavşanları

Kabuksuz bir yumuşakça olan Nudibranchalar, saldırılara karşı korunmasız olmalarına rağmen doğada onlarla beslenen türlerin sayısı azdır. Bu canlının en önemli silahı zehirleridir.  Deniz örümcekleri ve deniz kaplumbağaları varlıkları için tehdit oluşturan nadir canlı türleridir.

logo@2x

Türkiye Dalış Rehberi olma yolunda hızla ilerleyen DivingLove.com Türkiye'de dalış sporunu tanıtmak ve geliştirmek için çalışmaktadır.

Eğitim Merkezi Bağlantıları

E-Bülten'e abone olun, gelişmeleri kaçırmayın!

© 2018 DivingLove.coTüm Hakları Saklıdır. DMCA.com Protection Status

Giriş

Henüz üye değil misiniz? Kayıt olun!

X

Right Click

No right click

Kayıt


Zaten üye misiniz? Giriş yapın!

X

Right Click

No right clicklogo@2x

X

Right Click

No right click