Herkes Dalış Yapabilir mi?

Herkes Dalış Yapabilir mi?

Dalış ile bağlantılı veya bu işe yeni başlayacak arkadaşların bazılarının kendi kendilerine sık sordukları “Herkes Dalış Yapabilir mi?” sorusuna hep birlikte cevap arayalım.

Benim bu konuya bakışım bir çok insandan farklı olabilir. Teoride kalıtımsal bir rahatsızlığı olmayan herkes dalış yapabilir; fakat yapabilir kısmına baktığımızda, ne kadar ve nasıl dalış yapacağı olacaktır. Bu noktada benim düşüncem herkesin dalış yapmaması ya da dalışın o kişiye uymaması olarakta adlandırılabilir.

Diyeceksiniz "Neden yapamasın yada yapamasın?"

Dalış, daha doğrusu doğa aktivitelerini yapabilmek için fiziksel kondüsyondan tutunda, ruhsal rahatlığa kadar kendinizi rahat ve hazır hissetmeniz gerekmektedir.
Bu noktada dalıcı adayının kişisel disiplini çok önemlidir. Dolayısıyla dalışa bakış açınız ve hayatınızda nereye koyduğunuz bu işe ne kadar ciddiyetle yaklaşmanıza cevap olmuş olacaktır.

Dalış ciddi ve kendi içinde de riskleri olan bir aktivitedir. Daha evvel paylaşmış olduğum videolarımda da dalışı anlatırken, keyfini ve eğlencesini anlattığım kadar risk faktörlerinden de bahsettim bu durumları çok iyi anlamak gerekmektedir. En azından dalıcı adayının bunları kafasında oluşturabilmesi gerekir. Burada durum dalıcıyı kaçırmak veya korkutmak değil, tam tersi onu olması gerektiği gibi yetiştirmek ve işin ciddiyetini kavrayarak eğitimlerini almasını ve pekiştirmesini sağlamaktır.

Dalış, bana göre disiplin üzerine kurulu bir aktivitedir.

Dalış için ne kadar konsantre ve ön hazırlık iyi olursa; dalış da o kadar rahat, sorunsuz ve yüksek keyif alınarak geçecek demektir.

Dalışın fizik fizyolojsini anlamadan, acele ederek bu işi yaparak sonunda sahip olacağınız bröve, kağıt parçasından öte bir durumda olmayacaktır.
Öncelikle deneme dalışı yaptıktan sonra, sizin için suyun altında olmanın ne ifade ettiğini keşfetmeye çalışın. Bu sizi, olmanız gereken, istediğiniz hedefe doğru götürecektir. Daha sonra sabırlı ve istikrarlı olmalısınız. Sabır ve doğru bir çalışma şekli sizi hedeflerinize adım adım götürecektir. En önemli noktalardan biri ise, kendinize ve fizik fizyolojinize özen göstermenizdir. Bu işi yaparken bir çok dalıcının fizik fizyolojiye önem vermediklerini, hatta sizle dalga bile geçebilecek boyutlarda abartıyorsun ne önemi var fizik fizyolojinin, keyfini çıkar takıl şeklinde size atıflarda bulunduklarını görebilir ya da duyabilirsiniz. Şahsi düşüncem bu tür ithamlara kafa yormamanız ve kendi disiplininizden dışarı cıkmamanız olacaktır.

Bu şekilde dalış aktivitesini uzun soluklu yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın