Dalış ve Kalori

Dalış gerçekten öncesi ve sonrası ile emek gerektiren bir spor, peki bu sporu yaparken ne kadar kalori yakıyoruz?

Kalori hesaplayanlar yediği yiyeceklerin ne kadar kalori verdiğini, yaptığı egzersizlerin ne kadar kalori yaktırdığı bilmektedir. Peki dalışın ne kadar kalori yaktırdığını biliyor musunuz?

Konu dalış ise kesinlikle sağlıklı olmamız gerekmektedir. Sağlıklı olmak sadece performansımızı arttırmaz aynı zamanda dalış güvenliğimizi de üst düzeye çıkarır. Aşırı kilolu olmak dekompresyon hastalığı dahil bir çok tehlikeye karşı zafiyetimizi arttırır.

Bir çok dalgıç yediğini içtiğini kollamaktadır. Peki dalış esnasında yakılan kaloriyi nasıl sayacağız? Sayılabiliyor mu?

Bir çok dalgıç sezon boyunca yediğini ve içtiğini değiştirmediği halde kilo vermektedir. Hatta haftalık gidilen dalış turlarında alınan gıdalar artsa bile kilo farklı olabilmektedir.

Dalış öncesi ve sonrası düşünülmezse tembel sporu olarak görülebilir. Çünkü dalış esnasında fazla hareket etmeyiz, etmemeliyiz. Yüzerliliğimizi doğru ayarlayıp kaliteli bir palet kullandığımızda hareket ederken çok fazla enerji harcamayız. Ama buna rağmen nasıl kalori yakıyoruz?

İnsan vücut sıcaklığı ortalama olarak 37.3º'dir. Ve vücudumuz bu sıcaklığı koruyabilmek için fazlası enerji harcar yani kalori yakar. Bu sıcaklığın altındaki durumlarda vücut ısısını koruyabilmek için daha fazla enerji harcar. Suyun havaya göre 700-800 kat daha yoğun olduğu ve ısı transferinin havaya göre 25 kat daha hızlı gerçekleştiği düşünülürse su altında bu ısınız korunabilmesi ciddi enerji gerektirir.

Dalış esnasında yakılan kalori bir çok etkene bağlıdır. Su sıcaklığı, dalış süresi, dalış öncesi hazırlık, kilo, kondisyon vb. PADI bu konu üzerine araştırma yapan kurumların başında gelmektedir.

Ilıman sularda yapılan bir kıyı dalışı saatte 600 kalori yaktırır.

Bu ise koşu ile aynıdır. Yine ılıman sularda yapılan tekne dalışları ortalama olarak 300 kalori yaktırır ve bu tempolu bir yürüyüşe eşdeğerdir. Yani ılıman sularda günlük çıkılan turlardan yapılan 3 dalışlık tekne turları ortalama olarak 900 kalori yaktırıyor. Suyun daha soğuk olması durumunda ise yakılan kalori daha fazla artmaktadır.

Eğer kalori sayımı yapıyorsanız yaptığınız dalışlarda yakılan kalorileri de saymak isteyebilirsiniz. Bazı kalori uygulamaları şuanda menülerinde tüplü dalışı da bulundurmaktadırlar.

Unutulmamalıdır ki bu hesap bir çok etkene bağlı olarak değişmektedir.

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın