Sanayi Dalgıcı Olma Rehberi

Sanayi Dalgıcı Olma Rehberi

Profesyonel Balıkadam Brövesi

Sevgili sualtı severler, bu yazımda sizler için birçok dalıcı arkadaşımın kafasında büyükçe yer kaplayan ‘Nasıl sanayi dalgıcı olunur?’ sorusuna cevap vereceğim.

Cevabı sorusu kadar yalın olmayan bu konuyu öncelikle genişçe ele almamız gerekmektedir. Başta bilmemiz gereken en önemli nokta sanayi dalışı ile sportif dalışın birbirlerinden çok farklı alanlarda yer aldığıdır.

Sanayi dalgıcı kimdir, ne iş yapar? Öncelikle bu sorunun cevabını verelim.

Sanayi dalgıcı; başta gemi üretim tersaneleri, özel yat limanları, sualtı boru hatları, batık arama tahliye etme ve balık üretim çiftlikleri gibi oldukça geniş bir yelpazede çalışmalar yürüten dalış profesyoneli kişidir. Bahsettiğimiz yelpazede yer alan çalışma sektörleri işlerini sanayi dalgıcı olmadan yürütemezler.

Elimizde bulunan 1 - 2 - 3 Yıldız Dalıcı belgeleri ile bu işler yürütülebilir mi?

Başta belirtiğim gibi sanayi dalışı ile sportif dalış çok farklı alanlar, dolayısı ile sanayi dalgıcı olabilmemiz ve sanayi alanlarında dalış yapabilmemiz için çok farklı belgelere sahip olmamız gerekmektedir. Sportif dalışta olduğu gibi, sanayi dalgıçlığında da hiyerarşi yani bröve seviyeleri mevcuttur.

Bu bröveler sırası ile şu şekildedir;

 1. 1. Sınıf Dalgıç
 2. Balıkadam Gaz Karışım Dalgıcı
 3. 2. Sınıf Dalgıç
 4. Profesyonel Balıkadam
 5. Aday Dalgıç

İlk maddemizde yer alan ‘1. Sınıf Dalgıç’ brövesi ülkemiz sınırları içerisinde bulunan üniversitelerin sualtı teknolojileri bölümlerinden mezun olmak sureti ile yahut askeri personel olarak SAS, SAT gibi sualtı görevleri icra eden birliklerden emekli olduktan sonra elde edilebilecek sanayi dalgıcı bröve seviyesidir. Bu belge en yüksek amir statüsündedir.

İkinci maddemizde yer alan ‘Balıkadam gaz karışım dalgıcı’ 2. Sınıf balıkadam brövesi sahibi olduktan sonra çeşitli kursları başarı ile tamamlayıp ulaştırma denizcilik haberleşme bakanlığının sınavlarını başarı ile tamamladıktan sonra elde edilebilecek sanayi dalgıcı bröve seviyesidir

Üçüncü maddemizde yer alan ‘2. Sınıf dalgıç’ brövesi okul mezunu yahut askeri personel emeklisi olmayan dalıcılar için yükselinebilecek en yüksek sanayi dalgıcı bröve seviyesidir. Profesyonel balıkadam belgesine sahip olmayı müteakip bir sene boyunca sanayi dalgıcı çalıştıran kurum ve kuruluşlarda sigortalı bir şekilde çalışarak edinilecek hizmetin sonunda, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın her altı ayda bir düzenlediği sınavlara katılım sağlanarak hak kazanılması durumunda bu bröve seviyesine yükselinebilmektedir.

Dördüncü maddemizde yer alan “Profesyonel Balıkadam” brövesi tamda bizim ilgilendiğimiz almak için çabaladığımız başlangıç belge seviyesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bröveye sahip olan sanayi dalgıçları, brövesinin izin verdiği şekilde aletli olarak 30 metreye kadar dalış yapabilmekte ve eğitimine haiz olması halinde sualtı kaynak, kesim gibi her türlü sualtı sanayi işlerini yürütebilmektedir.

sanayi1

Tamda bu noktada tekrar başa dönüyoruz ve başta sorduğumuz soruyu biraz değiştirerek şu şekilde soruyoruz;

Nasıl ‘Profesyonel Balıkadam’ olunur?

Profesyonel balıkadam olmanın birçok yolu vardır. Burada devreye giren ilk soru şu olacaktır;

Dalıcının seviyesi nedir?

Sevgili sualtı severler, dalıcı seviyeniz ne olursa olsun sanayi dalgıcı olarak kendinizi geliştirmeniz mümkündür. Bu işe başlamadan önce bilmeniz gereken en önemli şey göründüğü kadar kolay olmadığı ve sportif dalıştan oldukça farklı olduğudur. Bu yüzden nacizane tavsiyem şudur ki, sanayi dalgıcı olma yoluna adım atmadan önce iyi düşünün, ne olmak istediğinize karar verin ve iyi bir plan yapın ki canınız yanmasın. Unutmayın ki “İyi bir ön hazırlık ve çalışma kötü bir performansı engeller”…

Gelelim 1-2-3 yıldız dalıcı brövesine sahip dalıcı arkadaşlarımızın nasıl profesyonel balıkadam brövesi sahibi olacaklarına;

Arkadaşlar Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanlığı'nın Profesyonel Balıkadamlar Sualtı Yönetmeliği'nde belirtilen kurallar çerçevesinde;

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu 1-2-3 yıldız dalıcı belgesine sahip dalıcılar bağlı bulundukları ilin liman başkanlıklarına; sualtı hiperbarik hekimi bulunduran bir hastaneden alınan profesyonel balıkadam olur sağlık raporu ile bir adet ikametgah, nüfus cüzdan fotokopisi, adli sicil kaydı, brövenin aslı, federasyondan istenecek ıslak imzalı 1-2-3 yıldız dalıcıdır belgesi, dört adet fotoğraf ve liman başkanlığının belirttiği miktar kadar belirttiği bankaya yatırılan harcın makbuzu ile “Aday Dalgıç” belgesi almak için başvuruda bulunacaklar.

Bu başvurunun neticesinde bir ile iki günlük sürenin ardından beşinci maddemizde yer alan “Aday Dalgıç” brövesi sahibi olacaklar. Bu bröve iki yıl boyunca geçerliliğe sahiptir. Bu bröve sanayi dalgıcı çalıştıran kurum ve kuruluşlarda işe girmemize yardımcı olacak ilk belgedir.

Brövenin amacı şudur; sanayi dalgıcı olarak çalıştırılmamak sureti ile bu bröveye sahip olan aday dalgıçlar dalıcı seviyelerine göre

1 yıldız dalıcı belgesine sahip arkadaşlarım en az iki yıl,

2 yıldız dalıcı belgesine sahip arkadaşlarım en az bir yıl,

3 yıldız dalıcı belgesine sahip olan arkadaşlarım en az altı ay, olmak üzere hizmet sürelerini tamamlamalarının ardından çalıştıkları işyerinden alacakları hizmet belgesi ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın her altı ayda bir düzenlemiş olduğu sınava katılmaya hak kazanacaklar. Sınavdan başarılı olmaları durumunda “Profesyonel Balıkadam” brövesi sahibi olabileceklerdir.

sanayi2

Profesyonel balıkadam olmanın bir diğer yolu da şudur;

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu 1 – 2 yıldız eğitmenlik brövesi sahibi arkadaşlarım hiçbir sınava tabi olmadan bu belgeye sahip olabilmektedirler.

Yapmaları gereken bağlı bulundukları ilin liman başkanlıklarına; sualtı hiperbarik hekimi bulunduran bir hastaneden alınan profesyonel balıkadam olur sağlık raporu ile bir adet ikametgah, nüfus cüzdan fotokopisi, eğitmenlik belgesi aslı ve fotokopisi, adli sicil kaydı, ve en az yetmiş iki saat olacak şekilde doldurulmuş dalış kayıt defteri ile başvuru yapmalarına müteakip bir ile iki haftalık sürenin ardından brövelerini alabilmektedirler.

Caner Taçyıldız
TSSF / CMAS Donanımlı Dalış Eğitmeni
Profesyonel Balıkadam

Yorumlar (8)

 1. Engin

Bu işe acayip taktım ve olma yolunda ilerliyorum ancak hiçbir iş araştırması yapmadım iş sitelerinde sanayi dalgıçlığı ile alakalı bi iş görmedim...

Bu işe acayip taktım ve olma yolunda ilerliyorum ancak hiçbir iş araştırması yapmadım iş sitelerinde sanayi dalgıçlığı ile alakalı bi iş görmedim kafamda sorular oluştu iş bulma konusunda nerelere gitmeli neler yapmalı yardımcı olabilecek var mı ?

Devamını oku
  Ek Dosyaları
 
 1. Elber

Hocam başlangıç maaşları nedir? Ne kadara kadar yükselir?

  Ek Dosyaları
 
 1. Caner Taçyıldız    Elber

Elber merhaba öncelikle geçikmeli gelen bu cevap için üzgünüm. Sorunun cevabı çalışmaya başlayacağın alana ve bröve durumuna göre değişiyor....

Elber merhaba öncelikle geçikmeli gelen bu cevap için üzgünüm. Sorunun cevabı çalışmaya başlayacağın alana ve bröve durumuna göre değişiyor. Örneğin Aday Dalgıç belgesi aldıktan sonra tecrübe olmaksızın bir balık çiftliğine başvuru yaptığında 2000 lira gibi bir rakam ile başlayıp bunu kısa zaman içerisinde 2300 - 2500 lere cıkarma imkanı bulabiliyorsun. Elindeki belge Profesyonel Balıkadam ise bu miktar direkt olarak 3000 TL ortalama gösterir ve senin anlaşmana göre 4500 - 5000 TL gibi miktarlara ulaşabilir.

Devamını oku
  Ek Dosyaları
 
 1. Ebru

Sanayi dalgıçlığı firma sahibi burak beyi tanıyan var mi ??

  Ek Dosyaları
 
 1. yavuz

cemşit süt..sen o isminle dalgıçlık yapıyonda yönetmenlikmi zoruna gitti

  Ek Dosyaları
 
 1. Cemşit Süt

Sizce hak mı bu sanayi dalışı tecrübe ve sisteminiz olmadığı halde eğitmenlik brövesi ile profesyonel balıkdam ehliyeti alabilmek...

  Ek Dosyaları
 
 1. Diving Love    Cemşit Süt

Kaldırılacağına dair söylentiler devamlı dolaşıyor. Sanırım piyasada bulunan eksik yüzünden kaldıramıyorlar.

  Ek Dosyaları
 
 1. sinan taçyıldız

Bilgini ve tecrübeni paylaşıp biz dalıcılara yol gösterdiğin için teşekkürler:

  Ek Dosyaları
 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın