Tüplü Dalış Zengin Sporu mudur?

Tüplü Dalış Zengin Sporu mudur?

Su altının güzelliklerini merak eden insanların kafalarını kurcalayan en büyük sorulardan birisi de dalış sporunun maliyetidir. Birşeye biçilen değerin pahalı ya da ucuz olması elbette kişilerin gelir seviyelerine göre değişkenlik göstermektedir. Bu yazımda maliyetler hakkında sizleri biraz bilgilendirmek istiyorum.

Çoğu kişi tatile giden arkadaşlarından dalış yaptığını ve bu aktiviteden çok keyif aldıklarını duyar. Halk arasında çok sık yapılmayan eğlence aktiviteleri için hep bir "zengin işi" önyargısı vardır. Tüplü dalış da bu konuda nasibini alan bir spordur. Öncelikle rakamlara bakacak olursak günümüzde bu sporu lisanslı şekilde yapan kişi sayısı yaklaşık 200 bin civarındadır. Tabi bir de deneme dalışı yapan kişileri de eklerseniz bu sayı 1 milyona ulaşır. Yani 80 milyon nüfusu olan ülkemizde her 80 kişide 1 kişinin dalış yaptığını söyleyebiliriz. Bu oranı asıl etkileyen unsur aslında maliyetten ziyade sualtı korkusudur.

Sualtını keşfetmek için önünüze iki seçenek çıkar:

  1. Deneme Dalışı
  2. Dalış Eğitimi

Deneme dalışı daha düşük maliyetlerle lisanssız olarak 5 metre derinliğe kadar yapabileceğiniz kısa süreli dalıştır. Yetkin bir dalgıç kısa bir bilgilendirme ile sizi tüpünüzden tutar ve sualtına indirip çıkartır. Ücretler bölgelere göre değişkenlik göstermekle birlikte dalış başına yaklaşık 150 TL (2019 tahmini fiyat) 'den başlamaktadır. Bu ücrete kullanacağınız ekipmanların kirası dahildir.

Dalış eğitimi ise teorik ve pratik su eğitimlerinin olduğu dalgıç eğitim programıdır. Bu sayede yanınıza dalış eşinizi alarak belli derinliklere belli sürelerde özgürce inebilirsiniz. Yaklaşık 3-4 gün süren bir eğitim sonunda başlangıç seviyesi dalgıç olarak dalış dünyasına giriş yaparsınız. Eğitim maliyeti yaklaşık 1200TL (2019 tahmini fiyat) 'den başlamaktadır. Bu ücret içerisine lisans harç ücreti, ekipman kirası, eğitim ve materyal masrafları da dahil edilir. Türkiye'de farklı sistemlerde eğitimler verilebildiği için ücretlerde değişkenlik söz konusu olabilir. Alınan dalış brövesi ile bir çok ülkede dalış yapma yetkinliğine sahip olabilirsiniz ve dalış kimliğinizi göstererek dalışlar gerçekleştirebilirsiniz. Lisanslı bir dalıcı bir dalış okuluna gittiğinde oradan bir rehber ve malzemeler temin ederek dalış yapabilir. Bazı dalış okulları dalış teknesi olarak bazıları ise kıyıdan denize girme şeklinde hizmet verir. Durum ve şartlar göz önüne alındığında fiyatlar şekillenir. Örneğin bir dalış teknesi ile günübirlik 2 dalış + öğle yemeği programına katılım yaklaşık 160TL, kıyıdan dalış başına 80TL gibi ücretler ödenmektedir. Genellikle bu ücretlere malzeme kiraları gibi tüm masraflar dahildir. Tabi tüm bu ücretler çok değişkenlik gösterir. Bunun için hizmet veren dalış okulları ile önden irtibata geçerek bilgi alabilirsiniz. Kendi dalış malzemelerinizi edinmek istediğinizde malzeme kalitesine göre 5 - 6 bin TL 'den başlayan fiyatlarla karşılaşırsınız. Yeni başlayan dalgıçlar genel olarak maske, şnorkel ve palet gibi temel malzemeleri almaya meyillidir. Ama hiç malzeme satın almadan da sadece kiralama yöntemine başvururak dalış hayatınızı sürdürmeniz çoğu yerde mümkündür.

Tüm bu hususlar göz önüne alındığında dalış kimine göre pahalı kimine göre ucuz olabilir. Unutmayın ki inandırıcı olmayacak derecede çok ucuz rakamlar duyuyorsanız o okulun kalitesini mutlaka sorgulayın. Kalite ile fiyat her zaman doğru orantılıdır. Verilen eğitim, malzeme kalitesi gibi sebepler maliyeti arttırmaktadır. İnsan hayatının söz konusu olduğu bir spor branşında sağlığınızdan tasarruf etmeyiniz. Aksi halde astarı yüzünden pahalıya mal olabilir.

En büyük zenginliğiniz sağlığınızdır. Dalış, zenginlerin(!) -yani sağlıklı kişilerin- yaptığı bir spordur.


anıl özyurt
Anıl Özyurt
TSSF - CMAS 2 ★ Dalış Eğitmeni
Engelli Dalıcı Eğitmeni
facebookk instagram yazar tumyazilar  

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın